Industrial-Grade Cleaning Power – Available at Industrial Shed The Kranzle KQ1000TST is a top-tier cold water high pressure cleaner engineered for the most demanding industrial applications. With a working pressure of 3190 PSI (up to 5400 PSI equivalent... Read More
Vendor: Powerblast
SKU: KQ1000TST-QC
Product type: Pressure Washers
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Industrial-Grade Cleaning Power – Available at Industrial Shed
The Kranzle KQ1000TST is a top-tier cold water high pressure cleaner engineered for the most demanding industrial applications. With a working pressure of 3190 PSI (up to 5400 PSI equivalent using the included Turbo-Killer nozzle) and a 16L/min water flow, this machine delivers unmatched cleaning power—up to 30% more effective at the gun than previous models.
FEATURES AND EQUIPMENT
  • Operating Pressure Adjustable: 3190psi / 220bar
  • Water Output: 16L/min
  • 20AMP Plug 415v
  • Max Inlet Temperature: 60ºC
  • Power Cable: 5m
  • Water Tank Volume: 12L
  • Dimensions: 770 x 570 x 990mm
  • Total-Stop system
  • Safety cut-out
  • Park Brake
NEW -Quick Release Plug-in system D12
STANDARD ACCESSORIES
Hose drum with HP hose 20m DN8 double wire braided
Trigger Gun with safety catch 'Starlet' Short with Quick Release Plug
Turbokiller Turbo Nozzle 05 with stainless steel lance 1000mm D12 male
Flat jet Nozzle D2505 with stainless steel lance 1000mm D12 male