Morris - 22.5mm x 1100mm Extra Long HSS Twist Drill | 2800-ET22.51100
Morris – 22.5mm x 1100mm Extra Long HSS Twist Drill | 2800-ET22.51100 The Morris 22.5mm x 1100mm Extra Long HSS Twist Drill is engineered for deep drilling applications where standard drill bits cannot reach. Part of the Morris... Read More
Vendor: Morris
SKU: 2800-ET22.51100
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
The Morris 22.5mm x 1100mm Extra Long HSS Twist Drill is engineered for deep drilling applications where standard drill bits cannot reach. Part of the Morris Long Drills extended-reach drilling range, this professional-grade drill is designed for fabrication, construction and industrial environments requiring precision drilling at significant depth.
Product Type: Extra Long HSS Twist Drill
Brand: Morris Long Drills
Diameter: 22.5 mm
Material: High Speed Steel (HSS)
Flute Length: 89 mm
Overall Length: 1100 mm
Shank Size: 16 mm
Shank Fitment: 3 Flats
Series: Extra Long HSS Twist Drills
Part Number: 2800-ET22.51100
Application: Deep drilling in metals, plastics, timber and fabrication materials
► Key Features
‣ 22.5 mm diameter extra long twist drill designed for deep drilling applications
‣ 1100 mm overall length provides extended reach where standard drills cannot reach