Morris - 92mm x 600mm BIG BOSS Wood Boring Bits | 2800-BB92X600
Morris – 92mm x 600mm BIG BOSS Wood Boring Bit | 2800-BB92X600 The Morris 92mm x 600mm BIG BOSS Wood Boring Bit is engineered for extreme diameter timber drilling. As part of the Morris Long Drills BIG BOSS... Read More
Vendor: Morris
SKU: 2800-BB92X600
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Morris – 92mm x 600mm BIG BOSS Wood Boring Bit | 2800-BB92X600
The Morris 92mm x 600mm BIG BOSS Wood Boring Bit is engineered for extreme diameter timber drilling. As part of the Morris Long Drills BIG BOSS range, this heavy-duty bit is designed for builders and contractors requiring reliable performance when boring large holes through structural timber.
Manufactured from forged high carbon steel, the bit offers outstanding durability and strength for demanding site conditions. The 600 mm length provides additional reach when drilling through beams and thick timber assemblies.
Product Type: BIG BOSS Wood Boring Bit
Brand: Morris Long Drills
Diameter: 92 mm
Material: High Carbon Steel
Overall Length: 600 mm
Shank Size: 12 mm
Shank Fitment: 3 Flats
Series: BIG BOSS Wood Boring Bits
Part Number: 2800-BB92X600
Application: Large diameter deep drilling in timber
► Key Features
‣ 92 mm large diameter timber boring capacity
‣ 600 mm length for extended reach drilling