Hardie Hose - Power Steering Return 10mm (3/8) x 7 Metre Reel | AH-PSH010-7M
Power Steering Return 10mm (3/8) x 7 Metre Reel | AH-PSH010-7M The Power Steering Return 10mm (3/8) x 7 Metre Reel (AH-PSH010-7M) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: AH-PSH010-7M
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Power Steering Return 10mm (3/8) x 7 Metre Reel | AH-PSH010-7M
The Power Steering Return 10mm (3/8) x 7 Metre Reel (AH-PSH010-7M) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: AH-PSH010-7M
  • Inside Diameter (I.D.): 10 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 4 mm
  • Working Pressure: 16 psi