Hardie Hose - High Pressure Chem Spray 600 PSI 8mm (5/16") x 300 Metre Reel | PH-E6008300R
2 customers are viewing this product
High Pressure Chem Spray 600 PSI 8mm (5/16") x 300 Metre Reel | PH-E6008300R The High Pressure Chem Spray 600 PSI 8mm (5/16") x 300 Metre Reel (PH-E6008300R) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: PH-E6008300R
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
High Pressure Chem Spray 600 PSI 8mm (5/16") x 300 Metre Reel | PH-E6008300R
The High Pressure Chem Spray 600 PSI 8mm (5/16") x 300 Metre Reel (PH-E6008300R) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: PH-E6008300R
  • Inside Diameter (I.D.): 8 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 14 mm
  • Working Pressure: 600 psi