Hardie Hose - Corrugated Marine Exhaust Hose Lloyd's Approved 50mm (2") x Metre | RH-ME050MTR
2 customers are viewing this product
Corrugated Marine Exhaust Hose Lloyd's Approved 50mm (2") x Metre | RH-ME050MTR The Corrugated Marine Exhaust Hose Lloyd's Approved 50mm (2") x Metre (RH-ME050MTR) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: RH-ME050MTR
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Corrugated Marine Exhaust Hose Lloyd's Approved 50mm (2") x Metre | RH-ME050MTR
The Corrugated Marine Exhaust Hose Lloyd's Approved 50mm (2") x Metre (RH-ME050MTR) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: RH-ME050MTR
  • Inside Diameter (I.D.): 50 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 45 mm
  • Working Pressure: 100 psi