Hardie Hose - Black Rubber General Purpose Air/Water 12mm (1/2") x Metre | RH-AW012MTR
2 customers are viewing this product
Black Rubber General Purpose Air/Water 12mm (1/2") x Metre | RH-AW012MTR The Black Rubber General Purpose Air/Water 12mm (1/2") x Metre (RH-AW012MTR) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: RH-AW012MTR
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Black Rubber General Purpose Air/Water 12mm (1/2") x Metre | RH-AW012MTR
The Black Rubber General Purpose Air/Water 12mm (1/2") x Metre (RH-AW012MTR) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: RH-AW012MTR
  • Inside Diameter (I.D.): 12 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 21 mm
  • Working Pressure: 200 psi