Hardie Hose - 50.8mm Tube Clamp Single Heavy Duty | HC-TCS50.8HD
50.8mm Tube Clamp Single Heavy Duty | HC-TCS50.8HD The 50.8mm Tube Clamp Single Heavy Duty (HC-TCS50.8HD) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: HC-TCS50.8HD
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
50.8mm Tube Clamp Single Heavy Duty | HC-TCS50.8HD
The 50.8mm Tube Clamp Single Heavy Duty (HC-TCS50.8HD) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: HC-TCS50.8HD
  • Inside Diameter (I.D.): 35.0 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 35.0 mm
  • Working Pressure: 35.0 psi