Hardie Hose - 10mm Air Brake Push-In Double Union | TF-M1862-10
2 customers are viewing this product
10mm Air Brake Push-In Double Union | TF-M1862-10 The 10mm Air Brake Push-In Double Union (TF-M1862-10) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and... Read More
Vendor: Hardie Hose
SKU: TF-M1862-10
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
10mm Air Brake Push-In Double Union | TF-M1862-10
The 10mm Air Brake Push-In Double Union (TF-M1862-10) is a high-performance industrial component sourced from Hardie Hose, Australia's premier hose wholesalers. This product is engineered to deliver superior reliability and durability in demanding trade environments.
► Key Features
  • Industrial quality
  • Trade standard
  • Durable construction
  • Versatile application
  • Direct replacement
► Technical Specifications
  • Type: Industrial Hardware
  • Part No.: TF-M1862-10
  • Inside Diameter (I.D.): 16 mm
  • Outside Diameter (O.D.): 16 mm
  • Working Pressure: 1864 psi