FAG - K22X29X16-A/0-7#N5 Bearing | K22X29X16_INA
Vendor: FAG
SKU: K22X29X16_INA
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
FAG K22X29X16 Needle Roller & Cage Assembly | K22X29X16 Equivalent
► Product Type
Needle Roller & Cage Assembly
► Key Features
• Increased outer diameter for stability
• High radial load capacity
• Compact and efficient construction
• Suitable for demanding applications
• Allows axial displacement
• Durable design
► Technical Specifications
• Model: K22X29X16-A/0-7
• Equivalent: K22X29X16_INA
• Bore Diameter: 22 mm
• Outer Diameter: 29 mm
• Width: 16 mm