Bahco - Storage - 19 Pouch Hard Bottom Tool Bag | 4750FB2-19A
Bahco - 19 Pouch Hard Bottom Tool Bag | 4750FB2-19A Key Features Extremely resistant 19" textile tool bag made of combination of Denier 600 & 1680 polyester fabrics. 100% waterproof PP hard bottom for isolation and easy cleaning.... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 4750FB2-19A
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - 19 Pouch Hard Bottom Tool Bag | 4750FB2-19A
Key Features
Extremely resistant 19" textile tool bag made of combination of Denier 600 & 1680 polyester fabrics. 100% waterproof PP hard bottom for isolation and easy cleaning. Internal detachable extra extra tool panel for better tool distribution. Pockets, mini- pockets, elastics & dividers outside and inside the bag that fit the different tools. Hand saw special pocket. Measuring tape, card and phone holder section. Spirit level adjustable holder straps. Velcro straps for long tools & others. Soft grip handle made of rubberized material provides a User friendly grip and isolates from touching any cold material. Padded shoulder strap with clicking adjustment. PVC overmolded zips for easy actioning even with gloves.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 4750FB2-19A
  • Barcode: 7314150277636
  • Pack Weight: 0.2001 kg
  • Pack Height: 230 mm
  • Pack Length: 570 mm
  • Pack Width: 570 mm
  • Unit Weight: 1.9450 kg
  • Unit Height: 120 mm
  • Unit Length: 480 mm
  • Unit Width: 300 mm