Bahco - Slotted V 6.5mm Tip - Blade Length 150mm - Fit | SB196.065.150
Bahco - Slotted 1000v 6.5mm tip - blade length 150mm - BahcoFit | SB196.065.150 Key Features Insulated VDE Screwdriver for slotted head screws. For work on live equipment up to 1000 V, high quality blade insulation moulded directly... Read More
Vendor: Bahco
SKU: SB196.065.150
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Slotted 1000v 6.5mm tip - blade length 150mm - BahcoFit | SB196.065.150
Key Features
Insulated VDE Screwdriver for slotted head screws. For work on live equipment up to 1000 V, high quality blade insulation moulded directly onto the blade. Black oxide tip for higher accuracy. Two-component handle with vertical grooves and large soft-grip area for comfortable grip and high torque transfer. Handle made with over 75% rubber. Anti-slip surface. Permanent symbol and markings on the handle for quick identification of the tip. Integrated hanging hole. Blade made of high-performance alloy steel. Individually inspected and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V. Standards: ISO 2380, DIN 5264. SB = Retailed packed on a plastic hanger.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: SB196.065.150
  • Barcode: 7314150282302
  • Pack Weight: 0.0001 kg
  • Pack Height: 30 mm
  • Pack Length: 250 mm
  • Pack Width: 45 mm
  • Unit Weight: 0.0840 kg
  • Unit Height: 30 mm
  • Unit Length: 250 mm
  • Unit Width: 45 mm