Bahco - Secateurs & Loppers - Snip. Long Fine Cutting Head & Holster - 30 Pcs | P128-19-BULK30
Vendor: Bahco
SKU: P128-19-BULK30
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Snip, long fine cutting head & holster - 30 pcs | P128-19-BULK30
Key Features
Lightweight snip for grape harvesting. Also recommended for thinning out apple fruit to encourage a better growth. Long and fine cutting head with a good opening of 35 mm. Fibreglass reinforced plastic handles. Shock absorbing rubber buffer with self-opening spring set in handle. Long slim straight blades. Spare parts available. Supplied with lightweight plastic holster (P128-19-BULK30), 30 pieces in a box, P128-19 is supplied on card.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: P128-19-BULK30
  • Barcode: 7311518172329
  • Pack Weight: 0.1350 kg
  • Pack Height: 70 mm
  • Pack Length: 545 mm
  • Pack Width: 200 mm
  • Unit Weight: 0.1000 kg
  • Unit Height: 30 mm
  • Unit Length: 190 mm
  • Unit Width: 50 mm