Bahco - Pozidriv Pz 0 V - Blade Length 75mm - Fit | SB142.000.075
Bahco - Pozidriv PZ 0 1000v - blade length 75mm - BahcoFit | SB142.000.075 Key Features Insulated VDE Screwdriver for Pozidriv head screws. For work on live equipment, up to 1000 V, high quality blade insulation moulded directly... Read More
Vendor: Bahco
SKU: SB142.000.075
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Pozidriv PZ 0 1000v - blade length 75mm - BahcoFit | SB142.000.075
Key Features
Insulated VDE Screwdriver for Pozidriv head screws. For work on live equipment, up to 1000 V, high quality blade insulation moulded directly onto the blade. Black oxide tip for higher accuracy. Two-component handle with vertical grooves and large soft-grip area for comfortable grip and high torque transfer. Handle made with over 75% rubber. Anti-slip surface. Permanent symbol and markings on the handle for quick identification of the tip. Integrated hanging hole. Blade made of high-performance alloy steel. Individually inspected and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V. Standards: ISO 8764/DIN 5260. SB = Retailed packed on a plastic hanger.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: SB142.000.075
  • Barcode: 7314150282579
  • Pack Weight: 0.0001 kg
  • Pack Height: 25 mm
  • Pack Length: 170 mm
  • Pack Width: 45 mm
  • Unit Weight: 0.0400 kg
  • Unit Height: 25 mm
  • Unit Length: 170 mm
  • Unit Width: 45 mm