Bahco - Power Tools Accessories - Sandflex® Standard Bi-metal Blade Set For Heavy Metal 8/12 Tpi 150mm - 5 Pcs/retail Pack | 3940-150-8/12-ST-5P
Bahco - Sandflex® Standard Bi-Metal Blade Set for Heavy Metal 8/12 TPI 150 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-150-8/12-ST-5P Key Features The heavy metal blade family is designed for demanding metal cutting in thick materials. Virtually unbreakable... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 3940-150-8/12-ST-5P
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Sandflex® Standard Bi-Metal Blade Set for Heavy Metal 8/12 TPI 150 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-150-8/12-ST-5P
Key Features
The heavy metal blade family is designed for demanding metal cutting in thick materials. Virtually unbreakable Sandflex® bi-metal blade for all materials and type of cut. HSS toothing with 8% Cobalt on a spring steel back on the Bi-Metal blades ensure extreme durability. Version 1: heavy standard (HST) bi-metal blades with precision ground teeth are a series of extra thick blades. Wider body that makes it more rigid and has a higher resistance to fracturing and bending, allowing straighter cuts. Version 2: standard (ST) bi-metal blades with coarse precision ground teeth are a series of flexible blades. With standard body that makes it more flexible and easier to bend into position. 0.9 mm to 1.3 mm thickness. 8/12 TPI to 18 TPI. 150 mm to 300 mm of length. Packaging alternative 1: retail packed either in -2P = 2 blades or -5P = 5 blades per pack. Packaging alternative 2: industrial pack, -10P = 10 blades per box.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 3940-150-8/12-ST-5P
  • Barcode: 7314150362134
  • Pack Weight: 0.0300 kg
  • Pack Height: 50 mm
  • Pack Length: 205 mm
  • Pack Width: 57 mm
  • Unit Weight: 0.1100 kg
  • Unit Height: 10 mm
  • Unit Length: 200 mm
  • Unit Width: 55 mm