Bahco - Power Tools Accessories - Sandflex® Bi-metal Sabre Sawblade Set For Metal 18 Tpi 150mm - 5 Pcs/retail Pack | 3940-150-18-ST-5P
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade Set for Metal 18 TPI 150 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-150-18-ST-5P Key Features The metal blade family is designed for demanding metal cutting. Virtually unbreakable Sandflex® bi-metal blade for all... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 3940-150-18-ST-5P
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade Set for Metal 18 TPI 150 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-150-18-ST-5P
Key Features
The metal blade family is designed for demanding metal cutting. Virtually unbreakable Sandflex® bi-metal blade for all materials and type of cut. HSS toothing with 8% Cobalt on a spring steel back on the Bi-Metal blades ensure extreme durability. The standard shaped (ST) blades with high performance and precision-ground teeth. 0.9 mm thickness. 14 TPI to 18 TPI. 100 mm to 300 mm length. Packaging alternative 1: retail packed either in -2P = 2 blades or -5P = 5 blades per pack. Packaging alternative 2: industrial pack, -10P = 10 blades or in big industrial pack -100P = 100 blades per box.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 3940-150-18-ST-5P
  • Barcode: 7314150364084
  • Pack Weight: 0.0300 kg
  • Pack Height: 50 mm
  • Pack Length: 205 mm
  • Pack Width: 57 mm
  • Unit Weight: 0.1100 kg
  • Unit Height: 10 mm
  • Unit Length: 200 mm
  • Unit Width: 55 mm