Bahco - Power Tools Accessories - Sandflex® Bi-metal Sabre Sawblade For Wood & Metal 6 Tpi 228mm - 5 Pcs/retail Pack | 3940-228-6-SL-5P
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade for Wood and Metal 6 TPI 228 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-228-6-SL-5P Key Features The wood and metal blade family is designed for demanding cutting in wood with embedded nails... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 3940-228-6-SL-5P
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade for Wood and Metal 6 TPI 228 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-228-6-SL-5P
Key Features
The wood and metal blade family is designed for demanding cutting in wood with embedded nails but can also be used for thick metal materials. Virtually unbreakable Sandflex® bi-metal blade for all materials and type of cut. HSS toothing with 8% Cobalt. Version 1: slope shaped (SL) bi-metal blades with precision ground teeth are a series of thicker blades with a narrow nose. It accessible in narrow places but still rigid and has a higher resistance to fracturing and bending, allowing straighter cuts. Version 2: standard (ST) bi-metal blades with coarse precision ground teeth are a series of flexible blades with standard body. That makes it more flexible and easier to bend into position. 0.9 mm to 1.9 mm thickness. 4/6 TPI to 8/12 TPI. 150 mm to 300 mm of length. Packaging alternative 1: retail packed either in -2P = 2 blades or -5P = 5 blades per pack. Packaging alternative 2: industrial pack, -10P = 10 blades or in big industrial pack -100P = 100 blades per box.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 3940-228-6-SL-5P
  • Barcode: 7314150361748
  • Pack Weight: 0.0300 kg
  • Pack Height: 50 mm
  • Pack Length: 285 mm
  • Pack Width: 57 mm
  • Unit Weight: 0.1780 kg
  • Unit Height: 10 mm
  • Unit Length: 228 mm
  • Unit Width: 55 mm