Bahco - Power Tools Accessories - Sandflex® Bi-metal Sabre Sawblade For Demolition 5/8 Tpi 228mm - 5 Pcs/retail Pack | 3940-228-5/8-DSL-5P
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade for Demolition 5/8 TPI 228 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-228-5/8-DSL-5P Key Features The Sandflex® demolition slope (DSL) bi-metal blades are a series of extra thick and wide sawblades for demolition... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 3940-228-5/8-DSL-5P
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Sandflex® Bi-Metal Sabre Sawblade for Demolition 5/8 TPI 228 mm - 5 Pcs/Retail Pack | 3940-228-5/8-DSL-5P
Key Features
The Sandflex® demolition slope (DSL) bi-metal blades are a series of extra thick and wide sawblades for demolition and heavy-duty work. Virtually unbreakable Sandflex® bi-metal blade for all materials and type of cut. HSS toothing with 8% Cobalt on a spring steel back on the Bi-Metal blades ensure extreme durability. 1.6 mm thickness. 5/8 TPI. 150 mm to 300 mm of length. Packaging alternative 1: retail packed either in -2P = 2 blades or -5P = 5 blades per pack. Packaging alternative 2: industrial pack, -10P = 10 blades or in big industrial pack -100P = 100 blades per box.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 3940-228-5/8-DSL-5P
  • Barcode: 7314150361922
  • Pack Weight: 0.0300 kg
  • Pack Height: 50 mm
  • Pack Length: 285 mm
  • Pack Width: 57 mm
  • Unit Weight: 0.2600 kg
  • Unit Height: 10 mm
  • Unit Length: 228 mm
  • Unit Width: 55 mm