Bahco - Pliers. Ergo. Side Cutting. Insulated To V 200mm. Max Cutting Cap 2.25mm | 2101S-200
Bahco - Pliers, ergo, side cutting, insulated to 1000V, 200mm, max cutting cap 2.25mm | 2101S-200 Key Features Monomaterial polypropylene insulated handles. For working on live equipment up to 1000 volts acc. to IEC 60900. Cutting capacity: 4.5... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 2101S-200
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Pliers, ergo, side cutting, insulated to 1000V, 200mm, max cutting cap 2.25mm | 2101S-200
Key Features
Monomaterial polypropylene insulated handles. For working on live equipment up to 1000 volts acc. to IEC 60900. Cutting capacity: 4.5 mm of Cu, 3 mm of Fe+ and 2.5 mm of piano wire. Distance from joint to centre of cutting edges is reduced for greater leverage and increased cutting capacity. High-performance alloy steel. Phosphate finish, anti-corrosion treated. Cutting radius progresses along edge in order to cut hard material such as piano wire close to the joint as well as soft materials. Screw joint provides excellent running and accurate alignment of cutting edges. Round-shaped jaws give improved accessibility in confined spaces. Induction hardened cutting edges. Heavy-duty induction hardened cutting edge. Each and every tool is tested to 10.000V for 10 seconds at the end of the manufacturing cycle.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 2101S-200
  • Barcode: 7314150106622
  • Pack Weight: 0.0700 kg
  • Pack Height: 120 mm
  • Pack Length: 225 mm
  • Pack Width: 82 mm
  • Unit Weight: 0.2900 kg
  • Unit Height: 28 mm
  • Unit Length: 210 mm
  • Unit Width: 75 mm