Bahco - Pliers. Ergo. Side Cutting. Insulated To V 180mm. Max Cutting Cap 2.0mm | 2101S-180
Bahco - Pliers, ergo, side cutting, insulated to 1000V, 180mm, max cutting cap 2.0mm | 2101S-180 Key Features Two-component ERGO™ insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene provides superior grip. Suitable for cutting Cu, Fe+ and piano wire.... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 2101S-180
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Pliers, ergo, side cutting, insulated to 1000V, 180mm, max cutting cap 2.0mm | 2101S-180
Key Features
Two-component ERGO™ insulated handles: thermoplastic surface on tough polypropylene provides superior grip. Suitable for cutting Cu, Fe+ and piano wire. Insulated side cutting pliers developed according to the scientific ERGO™ process for working on live equipment up to 1000 V. Comfortable 1000 V insulated handles. Distance from joint to centre of cutting edges is reduced for greater leverage and increased cutting capacity. High-performance alloy steel. Phosphate finish, anti-corrosion treated. Cutting radius progresses along edge in order to cut hard material such as piano wire close to the joint as well as soft materials. Screw joint provides excellent running and accurate alignment of cutting edges. Round-shaped jaws give improved accessibility in confined spaces. Induction hardened cutting edges. Heavy-duty induction hardened cutting edge. Less effort required compared to conventional cutting pliers. Reduced shank width ideally for carrying in the pocket. Each and every tool is tested to 10.000V for 10 seconds at the end of the manufacturing cycle.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 2101S-180
  • Barcode: 7314150106615
  • Pack Weight: 0.0400 kg
  • Pack Height: 108 mm
  • Pack Length: 215 mm
  • Pack Width: 85 mm
  • Unit Weight: 0.2660 kg
  • Unit Height: 28 mm
  • Unit Length: 210 mm
  • Unit Width: 75 mm