Bahco - Ergo Handled Slim Line V Insulated Screwdriver - Slotted 3mm Tip. Blade Length 100mm | BE-8220SL
Bahco - ERGO handled Slim Line 1000v insulated screwdriver - Slotted 3mm tip, blade length 100mm | BE-8220SL Key Features Screwdriver developed according to the scientific ERGO™ process. ERGO™ insulated VDE screwdriver with slim blades (reduced blade diameter)... Read More
Vendor: Bahco
SKU: BE-8220SL
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - ERGO handled Slim Line 1000v insulated screwdriver - Slotted 3mm tip, blade length 100mm | BE-8220SL
Key Features
Screwdriver developed according to the scientific ERGO™ process. ERGO™ insulated VDE screwdriver with slim blades (reduced blade diameter) for slotted head screws. For work on live equipment, up to 1000 V, high quality blade insulation moulded directly onto the blade. Black oxide tip for higher accuracy. Three-component handle for maximum user comfort, soft material with ridged surface provides superior grip and greater force transmission. Maximum comfort with minimum effort thanks to an ergonomic design. Easy to choose the right tip with the colour-coded handle and permanent symbol on the domed end. No colour identification in extra small handle, sizes 3 and 3.5. Flat face to prevent it from rolling. Integrated hanging hole. High performance alloy steel blade. Blades are 30% slimmer than regular insulated blades for better accessibility. Individually inspected and manufactured according to IEC 60900, tested in a water bath at 10000 V. Standards: ISO 2380/DIN 5264.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: BE-8220SL
  • Barcode: 7314150304530
  • Pack Weight: 0.0400 kg
  • Pack Height: 65 mm
  • Pack Length: 220 mm
  • Pack Width: 85 mm
  • Unit Weight: 0.0230 kg
  • Unit Height: 17 mm
  • Unit Length: 203 mm
  • Unit Width: 17 mm