Bahco - Clamping Tools - 80mm Depth. 160mm Opening. F Clamp With One Fixed & One Sliding Bracket | 420SH-80-160
Bahco - 80mm Depth, 160mm Opening, F Clamp with one fixed and one sliding bracket | 420SH-80-160 Key Features Specially designed handle for heavy-duty use and soft feel. Capacity 50 mm to 175 mm. Tough and weather-resistant. Zinc... Read More
Vendor: Bahco
SKU: 420SH-80-160
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - 80mm Depth, 160mm Opening, F Clamp with one fixed and one sliding bracket | 420SH-80-160
Key Features
Specially designed handle for heavy-duty use and soft feel. Capacity 50 mm to 175 mm. Tough and weather-resistant. Zinc finished screw with special, plastic covered ball-swivel foot for secure and easy clamping of odd shapes. High quality plastic caps for protection of clamped pieces. Professional F clamp with one fixed and one sliding bracket fitted to a galvanised profiled steel rail. Flag in a resistant plastic to include product data.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 420SH-80-160
  • Barcode: 7314150359684
  • Pack Weight: 0.1100 kg
  • Pack Height: 160 mm
  • Pack Length: 430 mm
  • Pack Width: 195 mm
  • Unit Weight: 0.8390 kg
  • Unit Height: 32 mm
  • Unit Length: 245 mm
  • Unit Width: 135 mm