Bahco - 50 M. Measuring Tape. Steel Blade. Blade Width 13mm | LT-STEEL-50
Bahco - 50 metre, measuring tape, steel blade, blade width 13mm | LT-STEEL-50 Key Features Blade width 13 mm. Class II accuracy. LT - STEEL available with metric scale. Steel tape. Ergonomic two-component handle. Can be grounded to... Read More
Vendor: Bahco
SKU: LT-STEEL-50
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - 50 metre, measuring tape, steel blade, blade width 13mm | LT-STEEL-50
Key Features
Blade width 13 mm. Class II accuracy. LT - STEEL available with metric scale. Steel tape. Ergonomic two-component handle. Can be grounded to be used by 1 person. Open case for easy cleaning.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: LT-STEEL-50
  • Barcode: 7314150138029
  • Pack Weight: 0.4500 kg
  • Pack Height: 265 mm
  • Pack Length: 360 mm
  • Pack Width: 245 mm
  • Unit Weight: 1.6550 kg
  • Unit Height: 50 mm
  • Unit Length: 338 mm
  • Unit Width: 220 mm