Bahco - 11" Handsaw - Pruning Saw. Hardpoint. Wooden Handle | 4211-11-6T
Vendor: Bahco
SKU: 4211-11-6T
Shop with confidence.
100% Happiness Guarantee
Only at Industrial Shed.
Bahco - Pruning saw, hardpoint, wooden handle | 4211-11-6T
Key Features
For dry or hard wood. Hardpoint teeth curved blade with fully ground, set teeth. 4211 with hardpoint teeth, 4212 can be filed. Strong curved 6 TPI for an aggressive cut in dry or hard wood. Available in 11" and 14" blade lengths. Comfortable and strong beech wood handle with a long hook. Replacement blades available.
Specifications
  • Brand: Bahco
  • Part No.: 4211-11-6T
  • Barcode: 7311518152000
  • Pack Weight: 0.1100 kg
  • Pack Height: 65 mm
  • Pack Length: 490 mm
  • Pack Width: 170 mm
  • Unit Weight: 0.2300 kg
  • Unit Height: 48 mm
  • Unit Length: 450 mm
  • Unit Width: 120 mm